Zasada działania systemu Salutaire

domekDziałanie systemu Salutaire oparte jest na wykorzystaniu opatentowanego gruntowego wymiennika ciepła z dwoma złożami skalnymi z przewagą dolomitu.

Gruntowy wymiennik ciepła zamontowany na odpowiedniej głębokości pod powierzchnią ziemi ma za zadanie:

  1. oczyścić, przefiltrować oraz wzbogacić przepływające powietrze.
  2. wstępnie ogrzać oraz dowilżyć powietrza zimą, co znacznie obniża koszty eksploatacji oraz zapewnia optymalną pracę rekuperatorów podczas ostrych mrozów;
  3. ochłodzić i osuszyć powietrza latem, przez co można radykalnie poprawić mikroklimat wewnątrz pomieszczeń zapewniając uczucie przyjemnego chłodu.
Schemat działania gruntowego wymiennika ciepła Salutaire
Jak działa płytowy gruntowy wymiennik ciepła w systemie Salutaire

Gruntowy, powietrzny wymiennik ciepła działa w sposób następujący. Powietrze potrzebne do wentylacji pomieszczeń pobierane jest przez czerpnię gruntową z filtrem, która powinna się znajdować w miejscu o możliwie małej koncentracji zanieczyszczeń, z dala od ulic, parkingów, innych źródeł emisji zanieczyszczeń, itp. Jest ono transportowane do wymiennika gruntowego przez rury systemowe. Dzięki odpowiednio dobranym i wbudowanym złożom minerałów skalnych (baza dolomitowa) następują procesy, dzięki którym powietrze staje się czystsze biologicznie i chemicznie oraz zostaje  wzbogacone w makro, mikro oraz ultramikroelementy w postaci jonowej. Równocześnie zależnie od posiadanej temperatury powietrze ulega ogrzaniu  lub ochłodzeniu.

Płytowy gruntowy wymiennik ciepła
Gruntowy wymiennik ciepła systemu Salutaire

cieploPodczas mrozów powietrze wentylacyjne w GWC jest wstępnie ogrzane oraz dowilżone  uzyskując temperaturę dodatnią i większą wilgotność względną. Następnie przechodzi przez rekuperator – centralę wentylacyjną, osiągając temperaturę zbliżoną do pokojowej. Uzyskujemy w ten sposób świeże powietrze w pomieszczeniach użytkowych, unikając strat ciepła, które pojawiają się podczas wietrzenia budynku przez otwarte okna.

podmuchZ kolei latem gorące powietrze schładza i osusza się w wymienniku gruntowym do temp. ok.16°C i wtłaczane do mieszkania, daje przyjemne odczucie chłodu (latem stosowanie odzysku ciepła jest niezasadne). Tak więc zasada działania gruntowego wymiennika ciepła polega na wykorzystaniu stałej temperatury gruntu, oscylującej na poziomie ok. 8°C, do ocieplenia lub schłodzenia powietrza płynącego systemem płyt i kolektorów.

Montaż instalacji

DSC_7110_DxO
DSC_7131_DxO
DSC_7134_DxO
DSC_7149_DxO
DSC_7173_DxO
DSC_7183_DxO
DSC_7192_DxO
DSC_7202_DxO
DSC_7208_DxO
DSC_7239_DxO
DSC_7263_DxO
DSC_7274_DxO
DSC_7292_DxO
previous arrow
next arrow
DSC_7110_DxO
DSC_7131_DxO
DSC_7134_DxO
DSC_7149_DxO
DSC_7173_DxO
DSC_7183_DxO
DSC_7192_DxO
DSC_7202_DxO
DSC_7208_DxO
DSC_7239_DxO
DSC_7263_DxO
DSC_7274_DxO
DSC_7292_DxO
previous arrow
next arrow

Innowacje stosowane w gruntowych wymiennikach ciepła Salutaire

  1. Zastosowanie dwóch złóż skalnych – główny minerał dolomit
    • Podbudowa – złoże mineralne dostosowane głównie do panujących warunków gruntowych.
    • Nadbudowa – złoże mineralne dostosowane do panujących warunków gruntowych i lokalizacji oraz indywidualnych preferencji użytkownika.
  2. Maksymalne zmniejszenie ilości bakterii i grzybów w transmitowanym powietrzu.
  3. Powietrze nawiewane wolne od alergenów
  4. Wzbogacanie powietrza nawiewanego w makro, mikro oraz ultramikroelementy w postaci jonowej.
  5. Redukcja stężenia gazów smogowych i CO2.
  6. Stała czystość wymiennika dzięki cyklicznemu przepłukiwaniu złóż .
  7. Większa sprawność energetyczna.